Pulverkrāsojums

– tā ir cieta dispersijas kompozīcija, kas ietver sevī speciālus plēvi veidojošus sveķus, cietinātājus, pigmentus un specpiedevas. Pastāv divas lielas pulvera pārklājuma grupas atkarībā no plēves veidošanas tipa: termoplastiska un termoreaktīva.

Pulverpārklājuma pirmajā grupā

, kas izgatavotas pamatojoties uz termoplastiko plēvi veidotāju bāzes, formē pārklājumu bez ķīmiskās pārveidošanas uz daļiņu kausēšanas un dzesēšanas rēķina. Plēves, kuras no viņām izveidojas ir termoplastiskas un bieži šķīstošas. Tādu krāsu sastāvs atbilsts izejmateriālu sastāvam. Šī grupa ietver pulvera pārklājumu, pamatojoties uz polivinilbutirālu, polietilēna, polivinilhlorīda, poliamīdiem.

Pulverpārklājums pamatojoties uz polivinilbutirālu

tiek pielietots kā aizsarg – dekoratīvi, elektroizolējoši, benzīna izturīgi un abrazīvi izturīgi priekš iekštelpu objektu krāsošanas. Tādi pārklājumi iztur ūdens un sāļu iedarbību istabas temperatūrā.

Polivinilhlorīda krāsas

veido pārklājumu, kas izturīgs pret mazgāšanas līdzekļiem, atmosfēras iedarbību. Šīs krāsas lieto objektos kā iekšējo telpu krāsošanai tā arī ārējai krāsošanai.

Ļoti izplatīti poliamīda pulvera sastāvi.

Pārklājumiem, kas veidoti no tiem ir pievilcīgs ārējais izskats, augsta cietība un izturība. Tie ir noturīgi pret izdilšanu un šķaidītāju iedarbību. Polomīdu pulvera krāsa tiek lietota kā iekšdarbos, tā āra darbos.

Pulvera krāsa uz polielifīnu bāzes (polietelēns, polipropilēns)

tiek pielietots galvenokārt, lai aizsargātu virsmas, tā kā tām piemīt labas fizikāli-mehāniskas, antikoroziskas un elektroizolējošas īpašības. Ar tām krāso izstrādājumus no stieplēm, caurules, akumulatoru bākas, kronšteinus, stikla taru, veļas mašīnu un trauku mazgājamo mašīnu detaļas, stalažas, metāliskas mēbeles. Šo pārklājumu liels trūkums ir tieksme uz sprēgāšanu. Bez tam tām nav liela izturība pret atmosfēras iedarbību.

Otrā lielā pulvera pārklājuma grupa

– termoreaktīvās uz termoreaktīvu un plēvi veidojošu. Pārklājumi veidojās daļiņu sakausēšanas un sekojošu ķīmisku reakciju rezultātā. Tie nav sašķaidāmi. Pie šās grupas pieder pulvera krāsa, kura veidota uz epoksīda un poliēterisku sveķu, akrila, poliuretāna bāzes. Šīs grupas sastāvi labi noder mašīnbūves jomas izstrādājumiem, ja no pārklājuma tiek prasīta izturība un augstas dekoratīvās īpašības.

Epoksīda krāsa

ir mehāniski stipra un tai ir laba izturība pret šķīdinātājiem, bet pie pārkaršanas tā paliek dzeltena. Zem ultravialeto staru iedarbības virsējais slānis izdilst un kļūst krītveidīgs.

Epoksīda poliestera pulvera pārklājumu struktūra

ietver epoksīda un poliēteriski plēvi veidojoši, kuri reaģē pie cietēšanas citi ar citu. Šīm krāsām piemīt īpašība mazāk dzeltēt un ir izturīgāka pie augstākām temperatūrām.

Profila pulvera pārklājums

piemērots krāsošanai ārpus objektiem, jo atklātā gaisā tā augšējais slānis netiek iznīcināts un nepaliek krītveidīgi.

Poliuretāna krāsas nodrošina

pārklājumam vienmērīgu spīdumu. Tās izmanto izstrādājumu aizsardzībai, kas pakļauti berzei un nodilumiem. Bez tam, dod virsmai arī īpašu dekoratīvo efektu – saspiesta zīda tekstūru. Poliuretāna pārklājumiem piemīt augsta izturība pret laika apstākļu ietekmi, iedarbība pret ūdeni, šķidru degvielu, minerāleļļu, šķīdinātājiem.

Akrila pulvera pārklājumi

izmantojami priekšmetu krāsošanai, pakļauti ārējai ietekmei. Izturība pret sārmiem un laba termiskā stabilitāte. Pārklājums ilgu laiku saglabā spīdumu un krāsu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.